Sprawdź online czy dokument jest gotowy

Jak sprawdzić dowód jest gotowy do odbioru?

Świat poszedł do przodu i w 2021 roku, aby sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy wystarczy wejść do Internetu. Nie musisz już iść do Urzędu Miasta Poznania na Libelta, bo wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie obywatel pl sprawdź czy dowód jest gotowy.

Wprawdzie standardowo czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego wynosi 30 dni to w praktyce warto sprawdzić czy dowód jest gotowy, bo praktyka pokazuje, że czas oczekiwania na ten dokument to zazwyczaj 7-14 dni, a zatem niemal dwukrotnie krócej.

Gdy wejdziemy na stronę obywatel.pl należy wybrać odpowiednią zakładkę (“Sprawdź czy Twój dowód jest gotowy”) i wpisać numer wniosku, który dostaliśmy na potwierdzenie w urzędzie miasta podczas składania wniosku. Odpowiedź otrzymamy natychmiast!

Usługa jest oczywiście bezpłatna

Jak sprawdzić mój paszport jest gotowy?

Czas oczekiwania na wydanie paszportu to maksymalnie 30 dni od dnia jego wydania. Żeby sprawdzić na jakim etapie jest sprawa nie musisz udawać się na ul. Wujka 1 w Poznaniu, ani dzwonić do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – możesz zrobić to znacznie szybciej przez Internet! Jeżeli chcesz sprawdzić online, czy twój paszportu jest gotowy i możesz go odebrać to wystarczy, że wejdziesz na stronę obywatel.gov.pl, następnie wejdziesz w zakładkę wyjazd za granicę, a potem klikniesz w “Sprawdź czy twój paszport jest gotowy”.

Gdy już wejdziesz na odpowiednią podstronę wystarczy, że wpiszesz nr sprawy i dostaniesz informację odnośnie tego, czy paszport jest do odebrania oraz na jakim etapie jest sprawa. Numer sprawy, który musisz wpisać w okienko znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku o wydanie paszportu, który dostaniesz od urzędnika w Biurze Paszportowym przy Wujka 1 w Poznaniu.

Warto skorzystać z tej możliwości, gdyż usługa sprawdzenia czy paszport jest już do odebrania jest bezpłatna. Drugi argument to fakt, że paszportu zazwyczaj są wydawane w czasie znacznie krótszym niż maksymalnie określony w rozporządzeniu i często są gotowe do odebrania nawet po tygodniu!