Zdjęcie do dowodu

Zdjęcie do dowodu osobistego

Aby otrzymać dowód osobisty osoba pełnoletnia powinna złożyć poprawnie uzupełniony wniosek o wydanie tego dokumentu i dołączyć do niego odpowiednią fotografię.

Zdjecie do dowodu osobistego musi spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na pytanie, czy zdjęcie do paszportu jest takie jak do dowodu osobistego należy odpowiedzieć, że są to w praktyce takie same zdjęcia.

Poprawnie wykonane zdjęcie do dowodu osobistego to takie, które jest aktualne, czyli zostało wykonane nie dawniej niż 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie dokumentu.

Jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego w 2021 roku?

Najprościej jest udać się do zakładu fotograficznego, których w Poznaniu jest wiele. Fotograf powinien wiedzieć, jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego. Jeżeli wybierzesz tą opcję to nie będziesz musiał się martwić tym, jak wydrukować zdjęcie, czy można mieć okulary na zdjęciu, czy można mieć brodę lub zarost itd. Możesz też spróbować zrobić samemu zdjęcie do dowodu telefonem komórkowym.

Gdzie w Poznaniu zrobić zdjęcie do dowodu osobistego?

Najlepiej ocenianym punktem fotograficznym jest zakład EWA SO, przy Alei Marcinkowskiego w Poznaniu. Klienci chwalą obsługę, natomiast w ofercie nie ma niestety zdjęć użytkowych (do dokumentów), dlatego ten zakład pomijamy.

Kolejnym zakładem fotograficznym jest FOTO-AS Sławomir Krzyżanowski. Ten fotograf cieszy się nieco gorszymi opiniami, niż EWA SO, ale ma za to istotnie więcej ocen, co zwiększa jego wiarygodność i pokazuje, że ludzie rzeczywiście wywołują u niego zdjęcia. U Pana Sławomira można wykonać także zdjęcia do wszystkich rodzajów oficjalnych dokumentów, zaś za komplet zdjęć trzeba zapłacić ok 26 złotych (6 zdjęć biometrycznych), co nie jest ani najtańszą ani najdroższą opcją w Poznaniu.

Kolejnym fotografem, którego sprawdziłem jest poznańskie Studio fotograficzne Lepszy Profil. Tutaj opinie są bardzo dobre, bo prawie 5 gwiazdkowe (4.9). To bardzo wysoko, pomimo tego, że 4 zdjęcia dokumentowe kosztują aż 29 złotych, zaś 2 zdjęcia do wizy USA aż 34 złote. Lepszy profil jest zlokalizowany w centrum Poznania przy ul. Krakowskiej 2 i czynny w dni powszednie od 8 do 18.

Najgorszą opcją moim skromnym zdaniem jest sklep fotograficzny FOTOJOKER. Jak wszyscy wiecie jest to sieciówka, ale niestety wykonanie tam zdjęcia do dowodu to naprawdę tragedia. Zdjęcie które tam otrzymałem było kosmicznie drogie, bo kosztowało niemal 40 złotych (zdjęcie do dowodu opcja ekspresowa), a co najgorsze nie spełniało wymagań i zostało w Urzędzie Miasta Poznania przy Libelta odrzucone. Nawet dobre położenie tego zakładu fotograficznego w CH Avenida nic nie zmieni. Moim zdaniem nie warto.

Co do kwestii finansowych to mam taki tip, że warto jednak zawsze negocjować ceny, bo każdy fotograf w Poznaniu jest świadomy tego, że ma sporą konkurencję, więc potargować się na pewno warto! 🙂

Najczęstsze pytania dotyczące zdjęć paszportowych (FAQ):

 1. Ile kosztuje zdjęcie do dowodu osobistego w Poznaniu?

  Ceny zdjęć w naszym mieście wahają się od 15 złotych (np. w fotobudce stojącej w Centrum Handlowym Poznań Plaza) do 35 złotych w punktach przy ul. Libelta 16/20. Optymalna za komplet zdjęć powinna wynosić ok 20 złotych.

   

 2. Czy zdjęcie do dowodu jest takie samo jak do prawa jazdy?

  Każde zdjęcie wykonane do paszportu będzie odpowiednie jako załącznik do wniosku o wydanie prawa jazdy. Nie każde jednak wykonane zdjęcie do prawa jazdy będzie nadawać się do paszportu (wymogi dotyczące tego drugiego są dużo bardziej restrykcyjne).

   

 3. Czy na fotografii do dowodu można mieć okulary?

  Tak można, chociaż lepiej może nie zakładać okularów w czasie wykonywania zdjęcia, bo jest ryzyko, że oprawka zasłoni nam źrenice albo brew, a wtedy zdjęcie zostanie odrzucone w urzędzie miasta.

   

 4. Jak zrobić samemu zdjęcie do dowodu telefonem?Tak naprawdę to chyba najlepsza i najwygodniejsza opcja. W Internecie jest sporo aplikacji i stron służących do wykonywania takich biometrycznych zdjęć. Wystarczy pobrać aplikację z AppStore lub Androida i zrobić sobie zdjęcie. Aplikacja sama wykadruje głowę tak, żeby zajmowała ona 70-80% zdjęcia, a nawet wytnie tło, aby było ono jasne i jednolite.

  Aplikacja do której podałem link powyżej sprawdzi sama, czy zdjęcie spełnia wymogi instrukcji Ministerstwa i przepisów prawa.

  Na koniec wystarczy kliknąć w przycisk “zapisz zdjęcie” i mamy cyfrową wersję, której możemy użyć wypełniając wniosek na rządowej platformie e-PUAP. Wybierając taką drogę wnioskowania o dokument do urzędu wystarczy pójść tylko raz i od razu odebrać dowód.