Zdjęcie do paszportu

Informacje ogólne dotyczące paszportu i zdjęć paszportowych

W celu uzyskania paszportu należy udać się do Oddziału Paszportów Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, przy ul. Wujka 1. W biurze paszportowym możemy pobrać wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, a do niego musimy załączyć aktualną (wykonaną w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku) fotografię. Wiele osób zastanawia się ile sztuk zdjęć trzeba mieć przygotowane do wniosku o paszport. Odpowiedź wynika wprost z przepisów: wystarczy jedna sztuka zdjęcia biometrycznego.

Zdjęcia do paszportu w 2021

Zdjęcia paszportowe – wymagania ogólne (wymiary, specyfika)

Jeżeli chodzi o przepisy prawa to nic w 2021 roku w zakresie zdjęć do paszportu i wymogów się nie zmieniło. Przepisy stanowią, że fotografia powinna mieć wymiary 35mm x 45mm i przedstawiać twarz osoby ubiegającej się o wydanie paszportu. Facjata powinna zajmować od 70 do 80 procent całego zdjęcia i mieć naturalny wyraz. Nie trzeba być bardzo smutnym lub super poważnym na zdjęciu – można się uśmiechnąć jednak uśmiech powinien być delikatny. Dobry fotograf, a takich jest kilku w Poznaniu, z pewnością wytłumaczy tę subtelną różnicę. W żadnym jednak razie nie powinniśmy uśmiechać się ‘zembiaście’ tzn. usta powinny być zamknięte.

Gdzie w Poznaniu zrobić zdjęcie do paszportu?

Tak jak napisałem powyżej w dobrym zakładzie fotograficznym to specjalista zadba o to, żeby wykonane przez fotografa zdjęcie do paszportu wymogi spełniało. Zdjęcia oczywiście możemy wykonać sami np. specjalną aplikacją do wykonywania fotografii lub korzystając z poziomu www (polecam tą stronę) i zdjęcia te z pewnością będą bardzo dobre, a jeżeli poświęcimy chwilę na zapoznanie się z instrukcją Ministerstwa w tym zakresie to stwierdzimy, że spełnią one wszystkie oczekiwania ustawowe.

Zdjęcie do paszportu dziecko i niemowlaka

Problem zaczyna się jednak gdy chcemy wykonać zdjęcia do paszportu dla niemowlaka. Tutaj zalecałbym wybranie sprawdzonego fotografa, nawet studia fotograficznego, które specjalizuje się w wykonywania zdjęć do paszportu dla dziecka. Koszt takiej usług zazwyczaj wynosi ok 25-30 złotych, ale pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów na granicy, gdy okaże się, że zdjęcie nie spełnia określonych norm.

Odbiór paszport

Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi co do zasady do 30 dni. Jednakże poza sezonem paszportowym czas ten skraca się nawet do jednego tygodnia, maksymalnie dwóch. Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej, zanim zaczną się kolejki. Jeżeli zastanawiamy się czy nasz paszport już na nas czeka możemy sprawdzić online czy dokument jest gotowy na tej stronie. Wystarczy podać numer sprawy i mamy informację na jakim etapie jest nas wniosek.

Gdy sprawdzimy online, że nasz paszport jest gotowy, wtedy udajemy się w to samo miejsce co wcześniej, w celu jego odebrania, czyli na ul. Wujka 1.