Zdjęcie do prawa jazdy

Prawo jazdy

W przypadku, gdy chcesz uzyskać prawo jazdy to zanim udasz się na egzamin musisz złożyć wniosek o wydanie tzw. PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Profil jest zakładany zanim udasz się na kurs i musisz wyrobić go skłądajac odpowiedni wniosek, badanie lekarskie oraz odpowiednie zdjęcie.

Jeżeli chodzi o zdjęcie do prawa jazdy to sporo w 2016 roku się zmieniło, bowiem od 26 lutego tegoż roku obowiązują nowe zasady i wymagania dotyczące tego zdjęcia. Zdjęcie do prawa jazdy w 2021 roku przypomina bardziej zdjęcie do dowodu osobistego, czy paszportu, aniżeli dawne fotografie, które dostarczali do urzędów przyszli kierowcy.

Zdjęcie do prawa jazdy 2021

Zgodnie ze wspomnianą powyżej nowelizacją Rozporządzenia rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdem, dostarczona fotografia powinna spełniać następujące wymagania:

  1. kolorowa fotografia o wymiarach 35mm x 45mm (wymagane wymiary zdjęcia do prawa jazdy)
  2. wykonana na jednolitym, jasnym tle
  3. obejmować wizerunek kandydata na kierowcę od wierzchołka głowy do górnej linii barków
  4. sfotografowana twarz kandydata na kierowcę zajmuje 70-80% powierzchni zdjęcia
  5. prezentuje twarz kandydata na kierowcę z naturalnym wyrazem twarzy

Reasumując można stwierdzić, że niemal wszystkie zdjęcia do oficjalnych dokumentów, w tym zdjęcia do dowodu i prawa jazdy są praktycznie takie same. Podobnie prawidłowe zdjęcie do paszportu będzie również nadawało się jako zdjęcie do prawa jazdy, ile jednak sztuk potrzeba do wniosku? Wystarczy jedno, zatem jeżeli wykonamy fotografie do dowodu, a są zazwyczaj sprzedawane w kompletach po 4-sztuki, zatem możemy spokojnie użyczę tego samego zdjęcia.